D38999/26LJ19SC
Mfr.Part #
D38999/26LJ19SC
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
200°C
Silver
Number of Contacts :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
C
Datasheets
D38999/26LJ19SC
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ19SC Overview
D38999/26LJ19SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER