D38999/26LJ19SA
Mfr.Part #
D38999/26LJ19SA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Nickel
Number of Pins :
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
A
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26LJ19SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LJ19SA Overview
D38999/26LJ19SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER