D38999/26LJ19PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ19PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ19PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
19
Shell Finish :
Nickel
Shell Size, MIL :
J
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
19
Shell Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/26LJ19PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ19PC Overview
D38999/26LJ19PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER