D38999/26LJ19PC
Mfr.Part #
D38999/26LJ19PC
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Number of Contacts :
19
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
19
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
200°C
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26LJ19PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ19PC Overview
D38999/26LJ19PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER