D38999/26LJ19PA
Mfr.Part #
D38999/26LJ19PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ19PA
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
Corsair
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Pins :
12
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
200°C
Threaded
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
25-19
Orientation :
A
Published :
2006
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26LJ19PA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LJ19PA Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 12 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Coupling Nut, Self Locking feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ19PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19PA Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER