D38999/26LJ19JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ19JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ19JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
19
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
D
Published :
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26LJ19JD
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ19JD Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 19 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Coupling Nut, Self Locking makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
D38999/26LJ19JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19JD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER