D38999/26LJ19JD
Mfr.Part #
D38999/26LJ19JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
D
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/26LJ19JD
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ19JD Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 19 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Coupling Nut, Self Locking makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
D38999/26LJ19JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19JD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER