D38999/26LJ19JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ19JB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ19JB
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2006
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
19
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
25-19
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/26LJ19JB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ19JB Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 19 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26LJ19JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19JB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER