D38999/26LJ19HD
Mfr.Part #
D38999/26LJ19HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ19HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
J
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Orientation :
D
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Max Operating Temperature :
200°C
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
19
Number of Pins :
19
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26LJ19HD
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ19HD Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 19 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26LJ19HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19HD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER