D38999/26LJ19HC
Mfr.Part #
D38999/26LJ19HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ19HC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Free Hanging
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
200°C
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
12
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
19
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Datasheets
D38999/26LJ19HC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ19HC Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 12 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ19HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19HC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER