D38999/26LJ19HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ19HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Pins :
12
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Max Operating Temperature :
200°C
Shielding :
Unshielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Plating :
Gold
Color :
Silver
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
C
Number of Positions :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26LJ19HC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ19HC Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 12 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ19HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19HC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER