D38999/26LJ19HB
Mfr.Part #
D38999/26LJ19HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Number of Pins :
19
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Stainless Steel
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
19
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
D38999/26LJ19HB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ19HB Overview
D38999/26LJ19HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19HB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER