D38999/26LJ11PB
Mfr.Part #
D38999/26LJ11PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ11PB
Manufacturer :
Corsair
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
11
Datasheets
D38999/26LJ11PB
D38999/26LJ11PB Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 11 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26LJ11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ11PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ11PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER