D38999/26LH55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LH55SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LH55SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Number of Pins :
55
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Positions :
55
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
H
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26LH55SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LH55SN Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.The device has 55 pins.Ideally, it should be used when the temperature is below 200°C.Temperature must be -65°C to operate this device.Many aspects of its Coupling Nut, Self Locking feature increase its effectiveness.Mounting of the part is based on Free Hanging.It runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LH55SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH55SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH55SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER