D38999/26LH55SA
Mfr.Part #
D38999/26LH55SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LH55SA
Manufacturer :
Corsair
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Min Operating Temperature :
-65°C
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
D38999/26LH55SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LH55SA Overview
D38999/26LH55SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH55SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH55SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER