D38999/26LH55PN
Mfr.Part #
D38999/26LH55PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LH55PN
Manufacturer :
Corsair
Orientation :
N (Normal)
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26LH55PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LH55PN Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 55 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LH55PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH55PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH55PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER