D38999/26LH55JN
Mfr.Part #
D38999/26LH55JN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LH55JN
Manufacturer :
Corsair
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/26LH55JN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LH55JN Overview
Packaging is in the form of Plug, Female Sockets.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 55 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LH55JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH55JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH55JN Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER