D38999/26LH55JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LH55JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
55
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
23-55
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Number of Pins :
55
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26LH55JN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LH55JN Overview
Packaging is in the form of Plug, Female Sockets.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 55 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LH55JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH55JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH55JN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER