D38999/26LH55HA
Mfr.Part #
D38999/26LH55HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LH55HA
Manufacturer :
Corsair
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
A
Number of Positions :
55
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26LH55HA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LH55HA Overview
D38999/26LH55HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH55HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH55HA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER