D38999/26LH53SN
Mfr.Part #
D38999/26LH53SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Finish :
Nickel
Number of Pins :
53
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
23-53
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26LH53SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LH53SN Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 53 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26LH53SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH53SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH53SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER