D38999/26LH53JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LH53JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Number of Positions :
53
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
53
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
H
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26LH53JN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LH53JN Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 53 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LH53JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH53JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH53JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER