D38999/26LH53JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LH53JN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LH53JN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
53
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
53
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Size, MIL :
H
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Stainless Steel
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26LH53JN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LH53JN Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 53 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LH53JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH53JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH53JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER