D38999/26LH53JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LH53JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LH53JA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
53
Number of Positions :
53
Ratings :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
H
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26LH53JA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LH53JA Overview
D38999/26LH53JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH53JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH53JA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER