D38999/26LH53JA
Mfr.Part #
D38999/26LH53JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Stainless Steel
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
53
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Max Operating Temperature :
200°C
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Number of Pins :
53
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26LH53JA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LH53JA Overview
D38999/26LH53JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH53JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH53JA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER