D38999/26LH21SN-LC
Mfr.Part #
D38999/26LH21SN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 21POS INLINE
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
21
Housing Color :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
2 Weeks
Number of Positions :
21
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
23-21
Packaging :
Bulk
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LH21SN-LC Overview
D38999/26LH21SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH21SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH21SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT