D38999/26LH21SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LH21SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LH21SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Positions :
21
Factory Lead Time :
2 Weeks
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
21
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
H
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/26LH21SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LH21SN Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 21 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26LH21SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH21SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH21SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER