D38999/26LH21SAL
Mfr.Part #
D38999/26LH21SAL
Description
D38999/26LH21SAL
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Nickel
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
21
Shell Size, MIL :
H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Plug Housing
Number of Pins :
21
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
2 Weeks
Orientation :
A
Datasheets
D38999/26LH21SAL
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LH21SA-LC Overview
D38999/26LH21SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH21SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH21SA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT