D38999/26LH21JN
Mfr.Part #
D38999/26LH21JN
Description
D38999/26LH21JN
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
21
Housing Color :
Nickel
Factory Lead Time :
2 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
21
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/26LH21JN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LH21JN-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking remains constant during operation.It is equipped with 21 pins.
D38999/26LH21JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LH21JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LH21JN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER