D38999/26LG16SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LG16SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LG16SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
16
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
16
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/26LG16SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LG16SN Overview
The product is packaged in Plug, Female Sockets.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 16 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Coupling Nut, Self Locking feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LG16SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LG16SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LG16SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER