D38999/26LG16SA
Mfr.Part #
D38999/26LG16SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
16
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Datasheets
D38999/26LG16SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LG16SA Overview
D38999/26LG16SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LG16SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LG16SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER