D38999/26LG16JA
Mfr.Part #
D38999/26LG16JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LG16JA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ROHS3 Compliant
Published :
Shell Size, MIL :
G
Number of Pins :
16
Number of Positions :
16
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Stainless Steel
Contact Size :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/26LG16JA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LG16JA-LC Overview
D38999/26LG16JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LG16JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LG16JA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER