D38999/26LG11SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LG11SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
11
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
200°C
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/26LG11SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LG11SA Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets cartonThis device's mounting type is Free Hanging (In-Line).It's packaged in a Bulk case.Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series product.You'll find 11 pins on the device.The best time to use this device is when the temperature is below 200°C.It has to be at least -65°C degrees to work.Its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful in a number of ways.Free Hanging is mounting the part.Running in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LG11SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LG11SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LG11SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER