D38999/26LG11PA
Mfr.Part #
D38999/26LG11PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LG11PA
Manufacturer :
Corsair
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
G
Number of Pins :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Max Operating Temperature :
200°C
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
D38999/26LG11PA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LG11PA Overview
D38999/26LG11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LG11PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LG11PA Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER