D38999/26LG11JN
Mfr.Part #
D38999/26LG11JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Max Operating Temperature :
200°C
Unshielded
Number of Pins :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/26LG11JN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LG11JN Overview
D38999/26LG11JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LG11JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LG11JN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER