D38999/26LG11JA
Mfr.Part #
D38999/26LG11JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size, MIL :
G
Number of Pins :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26LG11JA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LG11JA Overview
The product is packaged in Plug, Female Sockets.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 11 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Coupling Nut, Self Locking feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LG11JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LG11JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LG11JA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER