D38999/26LG11JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LG11JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LG11JA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
G
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Number of Pins :
11
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Finish :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26LG11JA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LG11JA Overview
The product is packaged in Plug, Female Sockets.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 11 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Coupling Nut, Self Locking feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LG11JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LG11JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LG11JA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER