D38999/26LF11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LF11PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Shell Finish :
Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
11
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Plating :
Gold
Color :
Silver
Datasheets
D38999/26LF11PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LF11PC Overview
D38999/26LF11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LF11PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LF11PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER