D38999/26LF11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LF11PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LF11PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-65°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
F
Orientation :
C
Number of Positions :
11
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Stainless Steel
Datasheets
D38999/26LF11PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LF11PC Overview
D38999/26LF11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LF11PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LF11PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER