D38999/26LF11PA
Mfr.Part #
D38999/26LF11PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LF11PA
Manufacturer :
Corsair
F
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Number of Positions :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26LF11PA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LF11PA Overview
D38999/26LF11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LF11PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LF11PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER