D38999/26LF11JB
Mfr.Part #
D38999/26LF11JB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LF11JB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
B
Number of Pins :
11
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Nickel
Published :
Datasheets
D38999/26LF11JB
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LF11JB-LC Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut, Self Locking.A total of 11 pins are available on the device.
D38999/26LF11JB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LF11JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LF11JB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER