D38999/26LF11HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LF11HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LF11HC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
F
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Number of Pins :
11
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
11
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Datasheets
D38999/26LF11HC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LF11HC Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 11 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LF11HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LF11HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LF11HC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER