D38999/26LF11HA
Mfr.Part #
D38999/26LF11HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LF11HA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Pins :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/26LF11HA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LF11HA Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 11 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Coupling Nut, Self Locking feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LF11HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LF11HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LF11HA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER