D38999/26LE26SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LE26SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LE26SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
26
Shell Size, MIL :
E
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
26
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
B
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26LE26SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LE26SB Overview
D38999/26LE26SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LE26SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LE26SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER