D38999/26LE26SB
Mfr.Part #
D38999/26LE26SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
B
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
26
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
26
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
200°C
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
E
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
D38999/26LE26SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LE26SB Overview
D38999/26LE26SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LE26SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LE26SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER