D38999/26LE26PNL
Mfr.Part #
D38999/26LE26PNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LE26PNL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
26
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Stainless Steel
Housing Color :
Silver
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Number of Pins :
26
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
E
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
D38999/26LE26PNL
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LE26PN-LC Overview
D38999/26LE26PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LE26PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LE26PN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT