D38999/26LE26PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LE26PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LE26PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
26
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Color :
Silver
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
E
Datasheets
D38999/26LE26PB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LE26PB Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 26 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Coupling Nut, Self Locking feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LE26PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LE26PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LE26PB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER