D38999/26LE26HB-LC
Mfr.Part #
D38999/26LE26HB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
Contact Size :
Bulk
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
26
Published :
Orientation :
B
26
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LE26HB-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking remains constant during operation.It is equipped with 26 pins.
D38999/26LE26HB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LE26HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LE26HB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT