D38999/26LE26HB
Mfr.Part #
D38999/26LE26HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LE26HB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
26
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
20
Datasheets
D38999/26LE26HB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LE26HB Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 20 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LE26HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LE26HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LE26HB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER