D38999/26LE26BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LE26BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
26
Shell Size, MIL :
E
Orientation :
B
Number of Pins :
26
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Shell Material :
Stainless Steel
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26LE26BB
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LE26BB Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Self Locking is maintained at all times.It has 26 pins.
D38999/26LE26BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LE26BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LE26BB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT