D38999/26LE26BA
Mfr.Part #
D38999/26LE26BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
26
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
26
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Contact Size :
20
Environment Resistant
Housing Color :
Shell Size, MIL :
E
Datasheets
D38999/26LE26BA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LE26BA Overview
D38999/26LE26BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LE26BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LE26BA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT